Kontokorent používejte obezřetně

Zdroj: Pixabay.com

Držet rozumnou výši finanční rezervy je správné, přesto ne vždy si to můžete dovolit. Co dělat, když se vydáte z krátkých peněz?

Krátké peníze jsou takové, které máte na běžných či spořících účtech a můžete je kdykoliv použít. Tyto peníze vám poskytují okamžitou likviditu a zároveň z nich nemáte pražádný výnos, neboť ten jste obětovali za jejich promptní použití. Pro zdravé finance je vhodné držet finanční rezervu, která odpovídá alespoň trojnásobku vašich běžných měsíčních výdajů.

Kontokorent neboli povolené přečerpání účtu je úvěr, kterým vám banka anebo družstevní záložna umožní jít do mínusu vašeho konta. Kladem je, že si ho můžete kdykoliv zřídit a zároveň ho nepoužívat, aniž byste museli bance platit jakékoliv další poplatky spojené s jeho držením. Financování plynoucí z kontokorentu je vhodné vnímat jakou záložní variantu.

Přesto nejedna banka komunikuje kontokorent jako finanční rezervu. Pravda je kdesi na půli cesty. Finanční rezerva jsou krátké peníze, které máte odložené pro nenadálé případy. Kontokorent by se dal charakterizovat jako nouzové řešení, kdy se vydáte ze všech peněz anebo nechcete rušit třeba stavební spoření či jiné finanční produkty. Poté má využití kontokorentu opodstatnění.

Povolené přečerpání účtu neboli kontokorent

Povolené přečerpání účtu je stejné jako finanční rezerva. Mělo by jít o krátkodobé překlenutí napjaté situace. Rozhodně se vyvarujte chování, že se nacházíte u samého dna povoleného přečerpání a nechcete anebo se nedokážete vrátit opět do černých čísel. Před samotným zřízením anebo výraznějším čerpání peněz z kontokorentu si prostudujte obchodní podmínky a ceník.

Kdy je použití kontokorentu odůvodnitelné?

Využití kontokorentu závisí jen a pouze na vás. Řešit z něho dlouhodobě tristní finanční situaci, ve které máte větší výdaje, než příjmy rozhodně nelze. Naopak pro jeho využití hovoří například jednorázově vyšší výdaje, třeba pořízení domácího spotřebiče anebo větší nákupy. Především tehdy, kdy čekáte výplatu, avšak nákupy nechcete odkládat, případně přesouvat peníze ze spořícího účtu.

Dostanete-li se hlouběji do mínusu, vždy zápornou částku odečtěte od rezervy.