Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?

Zdroj: Pexels.com

Spočítali jsme, kolik peněz od státu získá průměrný starobní důchodce během svého dožití. Jde o nižší miliony korun.

Průměrný starobní důchodce bez rozdílu pohlaví získá od státu zhruba 5,3 milionu korun. To za předpokladu, že se dožije průměrné doby dožití v délce 21,5 let a bude pobírat průměrný starobní důchod ve výši 20 633 korun.

Důchodové průměry

Starobní sólo důchody v pásmu mezi 20 000 až 20 999 korunami nyní pobírá 263 tisíc starých lidí. Starobní důchody pohybující se okolo průměru, potažmo od 19 000 do 21 999 korun nyní pobírá na 771 tisíc důchodkyň a důchodců. Z celkového čísla důchodců to je zhruba třetina starých lidí.

Při rozšíření příjmového pásma od 17 000 do 22 999 korun se skupina zvětší na zhruba 58 procent seniorů.

Veškerá uvedená čísla v tomto článku jsou platná k nynějšímu okamžiku publikace příspěvku. Za tři roky bude situace zcela jiná. Naši redakční domněnku ostatně potvrzuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Chceme zajistit důstojné a férové důchody nejen dnešním seniorům, ale i příštím generacím. Každoroční lednová valorizace každopádně bude inflaci nadále kompenzovat. Důchody neustále rostou a růst budou také v budoucnu,“ řekl Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí.

Výchozí důchodové údaje

Pro pochopení výpočtu a tématu uvádíme vstupní data, se kterými jsme počítali. Veškerá data pochází ze statistik České správy sociálního zabezpečení a jsou platná ke konci letošního března.

Průměrný sólo starobní důchod: 20 633 Kč
Střední délka dožití v důchodu: 21,5 let (tj. 258 měsíců)

Veškeré údaje jsou v režimu unisex, což je průměr za všechny starobní důchodce a důchodkyně v Česku. ČSSZ vykazuje data rovněž odděleně podle pohlaví. Ze statistik je čitelný dlouhodobý trend, ve kterém mají muži důchodci důchody vyšší než ženy důchodkyně. Důchodci se oproti důchodkyním dožijí nižšího věku.

Střední délka dožití

Střední délka dožití je stanovená na základě odhadu průměrného dožití dané osoby. Do stanovení doby vstupuje společenská dohoda, jak dlouho chceme jako společnost, aby starý člověk strávil na odpočinku. Aktuálně se shoda dožití rovná zhruba čtvrtině délky průměrného lidského života. Vše opět zprůměrované za celou českou společnost včetně odhadu budoucí předpokládané doby dožití.

Důchodový příjem průměrného důchodce

Prostřednictvím znalosti uvedených hodnot snadno dopočítáme průměr, který získá průměrný starobní důchodce během svého života v důchodu. Jde o orientační hodnotu, která nezohledňuje extrémně dlouhověké penzisty, který je však pomálu, ani hojnější předčasná úmrtí krátce po dosažení důchodového věku.

Vzorec pro výpočet

Průměrný sólo starobní důchod x střední délka dožití v měsících = průměrná výše starobního důchodu pro průměrného důchodce

Při dosažení hodnot vypadá vzorec následovně: 20 633 Kč x 258 měsíců = 5 323 314 korun

Ročně získá průměrný důchodce starobní důchod ve výši 247 596 korun.

Zda je to hodně nebo málo nekomentujeme.

Zdroj:
Autorský článek
Česká správa sociálního zabezpečí