Kde si sjednat hypotéku? Online anebo v bance?

Zdroj: Pixabay.com

S hypotékou strávíte značnou část života. Věnujte pár minut jejímu správnému výběru. Podobné zásady platí pro libovolný finanční produkt.

Hypoteční úvěr je závazkem na dvě až tři desetiletí. Kromě budoucího snu o vlastním bydlení s sebou přináší stres a značné výdaje. Proto byste výběru hypotéky měli věnovat zvýšenou pozornost. Rozhodnutí učiněné bez hlubšího rozmyslu vás ovlivní nejméně na rok a zbytečně zatíží vaši peněženku.

Online nebo s poradcem?

Internetové srovnávače hypotéčních úvěrů vám pomohou získat představu, na jakou výši úvěru dosáhnete. Nevýhodou je, že získáte zkreslené informace na základě několika málo hypotečních produktů.

Oproti tomu u finančního poradce získáte kompletní nabídku od všech bank, které se financováním bydlení zabývají. Bonusem pak je zkušenost makléře, který vám může poradit i s „triky“, jak na úvěr dosáhnout. Někdy jsou takové rady spíše šibeniční a není úplně dobré jim vycházet vstříc.

Dalším místem, kde si sjednat hypotéku, je banka. Jestliže nemíříte na jistotu za konkrétní nabídkou, je vhodné provést kolečko po trhu. Navštívíte více bank, uděláte si obrázek o nabídkách a ujasníte si své preference. Tento postup není příliš využívaný pro jeho časovou náročnost.

Stoprocentní hypotéka?

Česká národní banka omezuje stoprocentní hypotéky, ve kterých se celý úvěr pokryl nákupem nemovitosti. Žadatel o hypotéku nemusel vložit žádné vlastní peníze. Omezování stoprocentních hypoték je nyní formou metodiky ČNB. V poslední době hypotéční makléři našli způsob, jak toto nařízení obejít prostřednictvím úvěrů ze stavebního spoření anebo spotřebitelských půjček.

Problematikou nepolíbený člověk mohl snadno získat představu, že stoprocentní hypotéky byly běžné a on na ně nyní díky směrnici ČNBY nedosáhne. Pravda je však taková, že na stoprocentní hypotéky dosáhlo relativně málo žadatelů. Poměr úvěru k hodnotě nemovitosti (tzv. ukazatele LTV) byl obvykle mezi 70 až 80 procenty. Zbytek peněz musel klient zafinancovat ze svého. Stoprocentní hypotéky, ale i vyšší, třeba 110procentní, jsou přednostně poskytovány bonitní klientele.

Proč hypoteční makléř?

Nemáte-li tip ani zkušenost s konkrétní bankou, využijte služeb specializovaného hypotečního makléře. Kromě výběru té opravdu nejvhodnější hypotéky včetně bezkonkurenčních podmínek, vám pomůže usmlouvat i úrokovou sazbu. Každá úspora, byť jen desetiny procentního bodu, může u milionové hypotéky být v čase docela významná.

Hypoteční makléř vás provede celým procesem, od prvotního záměru vzít si hypotéku, přes nutnou dokumentovou administrativu až po přidělení úvěru a jeho čerpání a splácení.

Autor: Eva Nachtmannová

Eva se zabývá oblastí sociálních dávek a sociálního systému. Vystudovala sociální práce na Univerzitě Karlově. V mládí pobývala na studijních stážích ve Švédsku, Dánsku a Francii. Ráda hraje na housle a odpočívá aktivně při procházkách. V lesích nachází často inspiraci. Jejím největším aktuálním projektem je rekonstrukce chalupy. E-mail: nachtmannova@2fp.cz