Je bitcoin spekulativní hazardní hra nebo investice?

Zdroj: Pixabay.com

Zjistěte, zda je pro vás bitcoin pravou volbou. Vysvětlíme rizika i jeho spekulativní potenciál coby příslib vyššího zhodnocení vašeho investičního portfolia.

Bitcoin, jakožto první a nejznámější kryptoměna, vzbudil v posledních letech značný zájem. Jeho prudký růst ceny a volatilita lákají investory hledající vysoké výnosy, ale pro nezkušené investory může představovat značné riziko.

Bitcoin s malým nebo velkým B? Pro srozumitelnost ho píšeme s malým, pakliže tímto slovem nezačíná nová věta.

Co je bitcoin?

Bitcoin je digitální měna, která funguje na bázi distribuované účetní knihy zvané blockchain. To znamená, že transakce s bitcoiny jsou zaznamenávány v transparentním a veřejném registru, který není kontrolován žádnou centrální autoritou.

Je bitcoin investicí nebo spekulací?

To je složitá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Někteří lidé vnímají Bitcoin jako dlouhodobou investiční příležitost s potenciálem revolučním způsobem změnit fungování finančního systému. Jiní ho vnímají spíše jako spekulativní aktivum s vysokou mírou volatility, vhodné pro krátkodobé obchodování.

Rizika spojená s bitcoinem

Cena bitcoinu může v krátkém čase dramaticky kolísat. Investice do bitcoinu tak představuje značné riziko ztráty. Částečnou ochranu lze vidět v regulaci kryptoměn, která se  stále vyvíjí. V budoucnu, stejně jako je nyní tomu dnes, bude docházet k regulačním změnám, které negativně ovlivní cenu bitcoinu.

Mezi další rizika s bitcoinem souvisí především ta technická. Technologie blockchain je relativně nová a existuje riziko technických chyb nebo hackerských útoků, které by mohly vést ke ztrátě bitcoinů.

„Bitcoin nemá žádnou fyzickou ani jinou podobnou hodnotu. Jeho cena je závislá pouze na tom, kolik lidí je ochotno za něj zaplatit,“ vysvětluje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz. a dodává: „V podstatě jde o bublinu, která se nafukuje a splaskává, podle toho, jak ho vnímají ostatní hráči.“

Buďte opatřní při bitcoinovém hazardu

Před investicí do bitcoinu je důležité si důkladně prostudovat všechna rizika a zvážit svou toleranci k riziku. Investovat byste měli pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit.

Bitcoin představuje zajímavou investiční příležitost. Je důležité k němu přistupovat s opatrností a s plným vědomím všech rizik. Investovat byste měli pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit, a před investicí si důkladně prostudovat problematiku.

„Velikost této značně hazardní spekulativní sázky by měla činit maximálně jednotky procent vašeho finančního majetku,“ upozorňuje Nachtmannová.

Tento článek není investiční doporučení, ale pouze vysvětlující základní pojmy ohledně bitconu a jeho případného nákupu coby značně rizikovou sázku.

Zdroj:
Autorský článek