Jak se bránit ukvapeným finančním rozhodnutím

Zdroj: Pixabay.com
Ukvapená finanční rozhodnutí dostávají lidi do těžkostí. Impulzivní nákupy, falešné investice, nebo půjčky na nepotřebné věci. To vše vede k nepříjemným následkům.

Existuje tolik lákadel, která na vás v běžném životě čekají a vedou mnohdy k zadlužení, finančním stresům a dalším nepříjemným důsledkům. Poradíme vám pár strategií, díky kterým se vyhnete ukvapeným finančním rozhodnutím.

Sledujte své výdaje

Prvním krokem k zodpovědnému nakládání s penězi je vědět, kam vaše peníze putují. Vytvořte si podrobný rozpočet, který zahrnuje všechny vaše příjmy a výdaje. Sledujte své výdaje pomocí aplikace v telefonu, tabulky nebo zápisníku. Díky tomu budete mít jasný přehled o tom, kolik peněz vám zbývá a na co si je můžete dovolit utratit.

„Vedení domácího účetnictví lze jedině doporučit. Jak moc velký detail mu budete věnovat, záleží na míře vašich zkušeností a píle,“ řekla Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Před nákupem počkejte

Pocit nutnosti něco hned koupit je často jen dočasný. Než se pustíte do impulzivního nákupu, dejte si čas na rozmyšlenou. Počkejte den, dva, nebo i déle, a pak se znovu zamyslete, zda danou věc skutečně potřebujete. V mnoha případech zjistíte, že touha po nákupu odezněla a peníze si ušetříte na něco důležitějšího.

Investování nepodceňte

Investování je způsob, jak zhodnotit své volné peníze. Před investováním se důkladně informujte. Prozkoumejte jaké máte investiční možnosti, porovnejte poplatky a rizika. Investujte pouze do produktů, kterým rozumíte. Nebojte se požádat o radu zkušeného finančního nebo investičního poradce.

Vyhněte se zbytečným dluhům

Půjčujte si peníze pouze v nezbytných případech. Povinně si předem spočítejte, zda jste schopni splácet dluh včas a bez potíží. Vyhněte se drahým půjčkám do výplaty, kreditním kartám s vysokými úroky a dalším zbytečným dluhům, které vás dostanou do finanční tísně.

Hypotéka, leasing na auto, půjčka na vzdělání nebo zdraví. To jsou jediné ospravedlnitelné důvody, proč si brát úvěr.

Finanční cíle

Stanovte si jasné a dosažitelné finanční cíle, ať už je to nákup domu, dovolená snů či zajištění budoucnosti vašich dětí. Budete-li mít před očima konkrétní cíle, lépe ušetříte a odoláte pokušení utrácet peníze za zbytečnosti.

Odměňujte se s rozvahou

Odměňovat se za dosažené cíle a za zodpovědné nakládání s penězi je důležité. Rovněž odměny by měly být promyšlené a v souladu s vaším rozpočtem. Místo drahých dárků si dopřejte zážitky, které vám přinesou radost a žádné dluhy.

Říkejte ne

Odmítejte nevýhodné nabídky. Jedno zda jde pojištění, zbytečné předplatné, nebo účast na drahých akcích. Nebojte se říkat ne. Ochráníte své peníze pro důležitější věci.

Dodržováním uvedených strategií se naučíte zodpovědně nakládat s penězi. Vyhnete se ukvapeným finančním rozhodnutím způsobující problémy. Pamatujte, že klíčem k finanční stabilitě je disciplína, informovanost a rozvaha.

Zdroj:
Autorský článek