Pracujeme dlouhá desetiletí. Někteří i značně přes 40 let. Jak uvažovat o mzdě (nebo platu) v takto dlouhém období?
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Pro řadu lidí je mzda (nebo plat, dále v článku pouze mzda) jediným zdrojem peněz. Proto je vhodné si osvojit základní pravidla, jak ke mzdě během života přistupovat.
Rostoucí mzda v čase
Mzda by vám měla růst v čase. Měla by platit obecná poučka, že mzda z poslední práce by měla být vyšší než mzda z první. Patříte-li mezi patrioty, kteří celý život pracují nebo pracovali pro jednoho zaměstnavatele, měla by vám mzda v čase růst. Ideálně každoročně. Pakliže tomu tak není, je něco v nepořádku.
Bonusy, pravidelné navyšování mzdy, vyšší mzda při změně práce. To je celá prorůstová zaměstnanecká alchymie.
Změna práce má vliv na výši vaší mzdy. Vždy byste si měli polepšit ve všech níže uvedených parametrech. Práci snadno změníte tam, kde zkrátka je. V tomto případě stále drží primát Praha. Zde při troše štěstí lze měnit práce každoročně, aniž byste získali nálepku fluktuanta.
Zvyšování o inflaci
Základem každé férové pracovní smlouvy by měla být doložka o zvyšování mzdy o inflaci. Případně o její poměrnou část. Pakliže vám mzda pár let v řadě nijak neroste, chudnete.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
„Růst mezd je závislý na jednotlivých odvětví, jejich ziskovosti a konkurence na trhu práce. Velké korporace mají často více možností pro zvyšování mezd než malé a střední podniky,“ zmiňuje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz různé záludnosti.
Reálné zvýšení
Daleko příjemnější pro vaši finanční situaci je, když vám mzda roste rychleji než kolik činí inflace. V realitě se tak stáváte bohatšími. Usilovat o vyšší mzdu je stěžejním cílem.
Bonusy
Odměny, příplatky, bonusy, prémie. Cokoliv získáte nad svůj základní mzdový výměr se počítá pozitivně. Bonusy bývají v mnoha případech jediným zvýšením mzdy, na které během roku dosáhnete.
Důchod, hypotéka a podpora v nezaměstnanosti
Veškeré uvedené situace mají přímý vliv na výši vašeho starobního důchodu, podpory v nezaměstnanosti, ale i velikost úvěrového rámce, který oceníte v případě pořízení hypotečního úvěru.
Zdroj:
Autorský článek