Jak odlišit spořínka od skrblíka?

Zdroj: Pixabay.com

Nejeden spořínek je házen do stejného pytle se skrblíkem. Často neoprávněně. Mezi spořivcem a skrblivcem je velký rozdíl.

Neznalý pozorovatel na první pohled stěží rozpozná rozdíl mezi spořivcem a skrblíkem. Pro nezkušené oko jsou oba typy od sebe nerozeznatelní a podobní jako vejce vejci. Přesto se od sebe liší jako den a noc.

Pokusili jsme se oba případy popsat. Do určité míry jsou oba typy extrémní, přesto je lze relativně dobře rozlišit podle jejich charakteristických znaků. Třeba vám nakonec spořínci přijdou sympatičtí a rozšíříte jejich řady.

Lakomci od pohledu

Potkáte-li spořínka anebo skrblíka, těžko mezi nimi uvidíte výraznější rozdíl. Od pohledu jsou držgrešle, kteří si nechají pro pětník koleno vrtat. Ilustrativním příkladem je nedávání spropitného v restauracích. Spořivec občas mívá slabší chvilku a tuzér dá, ale dělá to spíše na efekt, aby nebyl ve společnosti považován za úplného grázla. Mnohdy nezapomene zdůraznit, že dal dýško sto (!!! sic) haléřů. Skrblivci prakticky nevadí, co si o něm ostatní myslí. Spořínka potěšíte maličkostí. Třeba tím, že s ním budete držet basu a spropitné rovněž nedáte.

Svým způsobem jde o vzorec chování, který je u skrblíka spíše vrozený, než naučený jako je tomu u spořínka. A jsme u prvního zásadního rozdílu. Spořínek je racionální typ, který ví, že se od normy odlišuje. Zároveň disponuje talentem pro šetrné nakládání s penězi. Během života tento dar od Boha vylepšuje. U skrblivce jde o vrozenou poruchu, jenž se v průběhu času může prohloubit. Nezřídka za ní může psychická diagnóza. Nejsme však odborníci na lidskou duši, takže tento odhad je z naší strany spekulativní.

Z uvedeného vyplývá následující. Spořínek spoří a šetří kde se dá, avšak ne za každou cenu. Svoje spotřební chování dost omezuje, přesto na první pohled nevypadá jako drban. Nemusí mít vše značkové, avšak na tržnici rovněž nenakupuje. Skrblík je na tom odlišně. Skrblí ať to stojí, co to stojí.

Uspořený spořínek

Spořínek spoří sám na sobě, avšak ne likvidačním způsobem. Jako čert kříži se vyhýbá zbytečným výdajům a bedlivě omezuje ty zbytné. Je schopen stáhnout své výdaje na nejdůležitější minimum. Dává si pozor, aby zbytečně nerozhazoval. Zvažuje, co je dobré a kvalitní a stojí mu za nákup, byť i i za vyšší cenu. Ve skutečnosti může pořízením kvalitnější a často i hodnotnější věcí vydělat, než je pořízení levného šuntu. Ukázkovým příkladem chování je vytápění příbytku, ke kterému spořínek přistupuje rozdílně než skrblivec.

Spořínek příbytek nepřetápí. S tím si notuje spolu se skrblíkem. Avšak spořivý jedinec nepotřebuje po příbytku chodit v tričku a trenýrkách. Spokojí se se šviháckým svetříkem, dlouhými kalhotami a silnějšími ponožkami. Když je mu chladno, přitopí, případně se přiobleče. Jinak natápí na běžnou hodnotu a snaží se trochu otužovat. Oproti tomu skrblivec topí málo, případně vůbec. Raději mrzne a riskuje nachlazení a zápal plic, než aby pustil teplotu na obvyklou mez. Je-li skrblík zároveň zimomřivý má o zábavu na půl roku bohatě postaráno.

Důležitým kritériem mezi spořínkem a skrblíkem je stav, kdy první zmíněný neriskuje zdraví své a svých nejbližších. Jedno zda jde o topení, stravování, spotřebu. Oproti běžné populaci se vymyká, přesto ne příliš výrazně. Skrblík skrblí za každou cenu, ať to stojí, co to stojí. Nepohrdne prošlými potravinami, spokojí se se vším laciným, hlavně když ušetří další niklák. Běžný spotřební majetek používá za krajní mez opotřebení a ještě déle. A aby toho nebylo dost, skrblík ještě své skrblení hlasitě komentuje a neváhá zdůrazňovat, co všechno koupil ve slevě. Má zkrátka nakročeno být ve společnosti neoblíbený.