Jak nejlépe zhodnotit peníze

Zdroj: Pixabay.com

Zhodnotit peníze nejlepším možným způsobem je trochu alchymie. Pro zhodnocení úspor platí určitá pravidla.

Zhodnocení peněz je disciplínou, kdy musíte vyvážit tři kritéria. Patří mezi ně čas, riziko a likvidita. Platí pro ně několik vztahů. Tak předně, čím vyšší výnosy chcete, tím se vám zvyšuje riziko ztráty a zároveň roste délka v čase, kdy je nutné investici držet. Zároveň omezujete likviditu, tj. možnost manipulovat s penězi, aniž byste zaznamenali ztrátu. Jak z tohoto bludného kruhu ven?

Na samém začátku zhodnocování úspor si uvědomte, že není vhodné dávat všechny peníze do jednoho košíku. Držet celoživotní úspory z vkladní knížky v akciích nebo akciových podílových fondech a třást se před každým poklesem, není úplně nejšťastnější přístup. Stejně tak držet veškerou hotovost na osobním účtu a trpně přihlížet, jak vám rok od roku klesá reálná hodnota peněz.

Nejlepší zhodnocení peněz

Abyste ze svých finančních zdrojů získali co nejvyšší užitek, pečlivě si rozmyslete, kam je odložíte a také na jak dlouho. Část peněz byste měli mít stranou jako finanční rezervu, ke které se nejlépe hodí spořicí účet. Stavební spoření je rovněž dobrým způsobem, kam uložit část peněz. Nezapomeňte na termínované vklady, které se hodí pro sumy od několika set tisíc korun a více. Jsou stvořené pro peníze ze stavebního spoření.

Průměrné výnosy

Jak bylo uvedeno, spořicí účet je vhodný pro finanční rezervu. Ta by měla činit alespoň trojnásobek vašich běžných měsíčních výdajů. Máte-li sjednaný větší závazek, třeba hypoteční úvěr anebo leasing na auto a k tomu manželku na mateřské dovolené se dvěma potomky, výše finanční rezervy s tím úměrně poroste.

Zhodnocení na spořicích účtech se v současné době pohybuje od 0,5 procenta do 1,1 procenta.

Nejlepší zhodnocení úspor

Termínované vklady dokáží aktuálně vygenerovat výnos i 2,6 procenta. Na oplátku po vás bude družstevní záložna nebo banka chtít vyšší vklad a ponechat peníze na delší dobu alespoň jednoho roku. Během výpovědní lhůty s penězi nelze manipulovat. Pokud je opravdu potřebujete, nevyhnete se sankcím. Ty nejsou likvidační, ale rozhodně vás nepotěší.

Stavební spoření je kapitola sama pro sebe. Jde o šestiletý závazek. Po započtení státních podpor a úroku poskytnutým stavební spořitelnou můžete vykázat hezké tříprocentní zhodnocení.

Zhodnocení financí formou spoření mohou vaše úspory meziročně zvýšit svou hodnotu v jednotkách procent.