Jak nejlépe investovat peníze

Zdroj: Pixabay.com x
Zdroj: Pixabay.com y

Existují tisíce důvodů, jak nejlépe investovat peníze. Budoucí úspěch silně ovlivní pravidla, která si na začátku investování osvojíte.

Tipů, do čeho, proč a kolik investovat je na internetu přehršel. Stejně jako důvodů, jak nelépe investovat peníze. Avšak ani nejkvalitnější investiční doporučení jsou k ničemu, když nemáte osvojená pravidla, která vás ochrání před ztrátou peněz.

Investujte dlouhodobě

Své peníze zhodnocujte s ohledem na delší časový úsek. Běžně doporučované pětileté horizonty u celé řady investičních společností nabízející akciové podílové fondy nejsou dostatečně dlouhé. Představte si investování do daného fondu třeba na deset, patnáct let. Tomu přizpůsobte i výši investice. Rozhodně je lepší odkládat menší částku častěji, než větší jednou za čas. Místo 20 tisíc korun za půl roku investujte každý měsíc tři tisíce.

Na světě není jeden zaručený způsob, jak nejlépe investovat peníze.

Dlouhé investiční horizonty vás ochrání

Nepřistupujete k investování jako k ruletě. Zatímco ruleta je založena na náhodě, v investování se dají vyčíst opakující se vzorce. Třeba ten, že po růstovém období nastane jeho opak. Nyní trhy rostou, mnozí investiční odborníci a ekonomové začínají mluvit o případné krizi. Jak bude hluboká a dlouhá se zatím neví. Stejně tak se nedá zjistit ani její začátek, respektive se zjistí až zpětně. Poslední velká krize z roku 2008 začala již o rok dříve, ale přišlo se na to až po roce 2010.

Při dlouhodobém investování se vaše nákupy vyrovnají – chvíli budete za vyšší cenu, jindy za nižší.

Buďte chamtiví a obezřetní

Investování je spojeno s chamtivostí, která postupně potlačuje obezřetnost. Když se vašemu investičnímu aktivu daří, bylo by nerozumné vystupovat z jeho držení. Vidíte-li rostoucí křivku máte dvě možnosti co dál dělat – buďto držet stávající objem a doufat, že se vám ještě zvýší, anebo z rozjetého vlaku vystoupit. Nic neroste do nebe nekonečně a jednou musí přijít pokles. Poslední možnost, kterou nelze doporučovat, je přikupovat další aktiva v rostoucím trendu. Respektive je nakupovat ve vyšším objemu, než činíte v rámci pravidelné investice.

Investujte pouze část peněz

I když máte před sebou dlouhý pracovní život, nedávejte do investování veškeré svoje peníze. Držte základní finanční rezervu ve výši tří měsíčních výdajů. Máte-li hypotéku nebo jste vy anebo váš partner/partnerka na mateřské/rodičovské dovolené, objem finanční rezervy klidně zvyšte na šest nebo i 12 měsíců. Vyhněte se situaci, kdy budete sahat do investic na samém dně z důvodu nutnosti financovat váš běžný život.

Na výhodné nákupy investic je dobré mít i další peníze bokem – ideálně na spořícím účtu.

Bitcoin ani zlato nejsou investice

Investice odráží hodnotu aktiva, ze které se odvíjí. Dividendy jsou závislé na akciích a ty zase na ekonomickém úspěchu firmy na trhu. Za bitcoinem ani zlatem nestojí žádné aktivum. Jejich hodnotu určuje psychologie trhu. Nakupování těchto komodit je značně spekulativní záležitostí. Měli byste v nich držet jen tolik peněz, kolik si můžete dovolit ztratit. U zlata se dlouhodobě doporučuje mít uložený objem majetku v jednotkách procent, u bitcoinu bychom byli ještě více opatrní.