Jaký vliv má inflace a srážková daň na úrokovou sazbu vašeho spořicího účtu nebo termínovaného vkladu? Co všechno je nutné zohlednit, abyste byli v plusu?
Představte si, že chcete, aby vaše peníze uložené na spoření překonaly inflaci. Kromě její míry vás zajímá i srážková daň. Inflace i daň z příjmu vám úrok spolehlivě sníží.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Pozitivní zprávou je, že srážkovou daň za vás odvede banka nebo družstevní záložna, kde máte uložené peníze. Avšak pro zvědavější čtenářstvo máme návod, jak se počítá srážková daň z úrokových výnosů.
Tříprocentní úrok je hrubý výnos
Předně je důležité uvést, že banky a družstevní záložny nabízející úrokové sazby na svých spořicích účtech a termínovaných vkladech jsou uvedené před zdaněním. Jde o hrubý výnos, ze kterého se odečítá, potažmo sráží daň. Ta činí 15 procent z výnosu, respektive z úroku.
Obliba spořicích účtů je v Česku vysoká. Banky se na ně zaměřují a nabízí je vesměs v páru s běžnými bankovními účty.
„Popularita těchto účtů neustále roste, což je dáno nejen atraktivními úrokovými sazbami. Součástí naší nabídky je intuitivní mobilní bankovnictví,“ okomentoval Miroslav Hiršl, člen představenstva zodpovědný za retailové bankovnictví Komerční banky oblíbenost spořicích účtů.
Uložit krátkodobě, ale i dlouhodobě libovolně vysoký vklad, není nic složitého. Variant, kterak peníze zhodnotit, je více. Hodnotu peněz nejvíce poškozuje inflace. Ta v dubnu činila podle Českého statistického úřadu 2,9 procenta. Proto je nutné je nutné peníze uložit tak, aby minimální výnos činil alespoň 2,9 procenta.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Srážková daň sníží výnos
Ale ani potom není vše v nejlepším pořádku. Je nutné připočítat srážkovou daň z příjmů, kterou banka nebo družstevní záložna strhne automaticky. Daň činí 15 % z výnosu. Roční úroková sazba musí činit nejméně 3,41 %, abyste překonali dubnovou inflaci. Po úročení touto sazbou se váš vklad dostane na reálnou nulu, respektive bude na něm připsaný úrok, ale po zohlednění vlivu inflace na tom budete stejně.
Srážkovou daň z úroku banka či družstevní záložna strhne automaticky a následně odvede státu.
Čím vyšší bude úrokový výnos, tím vyšší se vám bude srážet daň z příjmu.
Jak pracovat se spořicím účtem?
Na spořicím účtu byste měli mít pohotovostní finanční rezervu nejméně ve výši tříměsíčních výdajů. Máte-li nepravidelné příjmy, například z podnikání, je spořicí účet nezbytností.
„Víme, že osoby samostatně výdělečně činné mají spoustu starostí a povinností,” řekl Radek Hájek, výkonný ředitel retailové distribuce ČSOB.
Spořicí účet využijete i tehdy, kdy splácíte hypotéku nebo je jeden z rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené. Díky těmto faktorům bude rezerva na spořicím účtu vyšší. Mohou klidně kopírovat roční výdaje. To v případě při kombinaci více situacím jako je podnikání, hypotéka a potomek.
Zdroj:
Autorský článek