Jak na pasivní příjmy?

Zdroj: Pixabay.com

Jsou pasivní příjmy ukolébavkou pro líné nebo je to cesta, jak zpeněžit své zájmy a dovednosti? Co se pod pasivními příjmy skrývá a jsou pro každého?

Existuje mnoho způsobů, jak si vytvořit pasivní příjem. My jsme se zaměřili na způsoby, které v redakci finančního serveru 2FP.cz považujeme za následováníhodné.

Akcie a dluhopisy

Investování do akcií a dluhopisů představuje způsob, jak si do budoucna zajistit pasivní příjmy. I když akciový trh může kolísat, v dlouhodobém horizontu má tendenci růst, čímž vám poskytuje stabilní zdroj pasivního příjmu. Ten plyne především z dividendy, případně z odprodeje akcií, jejichž cena v čase roste.

Podobně je to s dluhopisy, což jsou v podstatě půjčky poskytované soukromým společnostem a státům. Oproti akciím nabízí dluhopisy nižší výnosy, ale jsou také považovány za méně rizikové.

Byty, domy, louky, garáže

Vlastnictví bytu nebo jiné nemovitosti určené pro pronájem na realitním trhu je dalším typickým příkladem pasivního příjmu. Oproti uvedeným investičním nástrojů jsou nemovitosti méně likvidní investice než akcie nebo dluhopisy. Navíc vyžadují větší počáteční investici a praktickou správu.

„Mezi možné pronajímání nemovitostí nepatří jen ty určené k bydlení jako jsou byty a domy. Velkou skupinu pro pasivní příjem tvoří například garáže, skladovací prostory, chaty nebo louky a pole. Prostě co kdo má a vlastní, to pronajímá,“ okomentovala možnosti aktiv pro pasivní příjem investiční analytička finančního serveru 2FP.cz Eva Nachtmannová.

Pro uvedené investice musíte mít dostatek volného kapitálu, za který pořídíte budoucí investiční vehikl nebo nemovitost.

Co však dělat, když nadbytečnými příjmy ani kapitálem neoplýváte?

Digitální produkty

Jste-li zruční na internetu, můžete se pokusit prorazit coby vlastníci digitálních produktů jako jsou online kurzy, e-booku s všemožnými radami a tipy nebo vytvoření hudebního obsahu a jeho umístění třeba na Spotify.

Samotným digitálním produktem se můžete stát i tehdy, když jste například youtuber nebo influencer. Značnou oblibu nyní získávají platformy tvůrců jako je HeroHero nebo lehce lechtivá OnlyFans.

Pokud jste konzervativnější povahy a rádi fotíte, dobrou službu vám udělají fotobanky, kde můžete nabízet své výtvory. Čtenář Radek P. z Vysočiny publikuje své fotografie v řadě online fotobank a drobně si tak přivydělává.

„Ročně si focením a následným sdílením fotek ve velkých fotobankách vydělám nižší desítky tisíc korun,“ řekl Radek a dodává, že má focení jako koníček, díky kterému si může dokupovat fotovybavení. Rozhodně  nejsou příjmy z fotobank pro jeho život existenčně důležité.

Pro pasivní příjem neexistuje zaručený způsob, jak zbohatnout. Vybudování stabilního zdroje pasivního příjmu vyžaduje čas, úsilí a trpělivost. Je důležité si zvolit vyhovující způsob a se kterým se cítíte pohodlně. Připravte se na to, že vynaložíte určité úsilí, abyste dosáhli úspěchu.

Zdroj:
Autorský článek