Důležitý faktor při založení spořicího účtu je výše úroku

Zdroj: Pixabay.com

Při založení spořicího účtu je dobrou navigací výše úrokové sazby. Není však jediným klíčovým ukazatelem, který byste měli sledovat.

Ačkoliv mohou banky a družstevní záložny tvrdit něco jiného, při založení spořícího účtu se zaměřte především na výši úrokové sazby. Nedejte se zmást akcemi, kdy úroková sazba je pro prvních několik měsíců vysoká, aby po ukončení kampaně spadla na český podprůměr.

Úroková turistika

Dlouhá léta je v Česku hojně praktikována úroková turistika. Část tuzemských spořínků migruje podle jednotlivých nabídek bank a záložen. Kde je nejvyšší úrok, tam jsou i peníze těchto střadatelů. Čím jednodušší podmínky, tím lepší.

„Klientům nabízíme možnost atraktivního úročení jejich finančních prostředků. I nadále platí, že pro maximální úročení zůstatku do jednoho milionu není třeba plnit žádné podmínky,“ potvrdil Artur Galstyan, senior manažer depozitních produktů Moneta Money Bank.

Na spořicím účtu by neměly ležet veškeré vaše úspory. I spoření je dobré diverzifikovat.

Pro spořicí účet jsou důležité následující tři ukazatele. Prvním je výše úrokové sazby, druhým ukazatelem je pásmové úročení podle výše vkladu. Třetím ukazatelem je výpovědní lhůta, která může manipulaci s vašimi penězi výrazně prodloužit.

Efektivní úroková sazba

Nejlepší je volit spořicí účet, který je bez výpovědní lhůty a pro celý vklad platí jednotná úroková sazba. V současnosti by měla úroková sazba činit nejméně 3,41 procenta ročně, aby pokryla inflaci a zdanění úroku srážkovou daní.

Cíle bank získat další peníze od klientů i od těch nových, potvrzuje i následující citace.

„Díky zvýšení limitu částky, která se u spořicích účtů a vkladů úročí vyšší sazbou, očekáváme růst klientských vkladů na těchto produktech,“ sdělila Ivana Pícková, členka představenstva Banky Creditas.

Existují banky, které peníze na spořicích účtech úročí podobně jako kdyby šlo o termínované vklady. Kombinují výpovědní lhůtu s pásmovým úročením. Případně hezký úrok nabízí jen pro část vkladu a jakmile ho přesáhnete, celý vklad úročí nižším až žádným úrokem.

Zdroj:
Autorský článek