Důchodové spoření

Zdroj: Pixabay.com

Význam důchodového spoření nabývá v posledních letech na významu. Spořte na důchod lépe a odkládejte více.

Důchodové spoření bylo pojmenování finančního produktu druhého pilíře důchodové reformy, která začala v roce 2013 a skončila o pár let později v roce 2015. My se zaměříme především na podstatu důchodového spoření – zajištění na stáří.

Abychom nepopisovali finanční produkt z již zaniklého druhého pilíře důchodové reformy, podíváme se na zoubek univerzálnímu mechanismu. Jeho znalost je vhodná pro spoření na důchod.

Jak na důchodové spoření

Do důchodového spoření lze směle zařadit doplňkové penzijní spoření, případně penzijní připojištění v rámci transformovaných fondů. Zajištění na stáří je však mnohem rozsáhlejší a košatější strom možností. Záleží na vašem odhodlání, dostupných financích, očekáváních a nezbytné disciplíně.

Spoření na důchod do určité míry závisí na uvedených faktorech, které si probereme detailněji.

Jak moc spořit na důchod

Průměrná úložka u penzijních společností se pohybuje méně než 700 korun. Taková částka nikoho pořádně nezajistí, ani když ji bude spořit celý život (za předpokladu, že mu penzijko založí odpovědný rodič a střadatel na něj v plnoletosti naváže). Jen při obyčejném pronásobení uvedené měsíční částky a počtu let dojdeme k sumě 546 tisíc korun. Výpočet nám vyšel na základě těchto vstupních údajů: měsíční úložka 700 Kč x 12 měsíců x 65 let. Nezohlednili jsme úroky, inflaci ani státní příspěvky.

Budete-li si nechávat z uvedené částky zasílat pravidelnou rentu na dalších 20 let, získáte měsíčně 2275 korun.

Při využítí doplňkového penzijního spoření můžete v průběhu času měnit úložky. V dobách blahobytu je zvyšovat, a v nepřízni osudu zase snížit na nezbytné minimum. Při opravdové nepřízni lze úložku přestat platit úplně. Zrušení důchodového spoření a získání peněz se raději vyhněte.

Nebojte se odkládat na penzi více peněz než dosud.

Vaše cíle a očekávání

Před anebo v průběhu důchodového spoření si stanovte vaše priority proč si na důchod spoříte. Mezi cíle nejčastěji patří následující:

Chci peníze při dosažení důchodového věku jednorázově vybrat.

Chci využívat rentu jako doplněk ke starobnímu důchodu plynoucímu z prvního pilíře.

Při jednorázovém výběru záleží rovněž i na způsobu využití uvolněných peněz. Chystáte-li stavební úpravy bytu, možná byste měli přípravu příslušné finanční rezervy řešit jiným způsobem. A to přímo spořením na tento účel.

U přijímané renty si zjistěte, jak to bude s penězi v případě vašeho skonu – zda zůstatek na vašem důchodovém účtu zdědí vaši nejbližší, anebo propadne penzijní společnosti.

Pravidelnost důchodového spoření

Kromě odkládání přesně dané finanční částky je nezbytná i pravidelnost. Budete-li spořit jen občas, stěží dojdete ke kýženému výsledku. Výkyvy v částkách se negativně promítnou i do přijímaných státních příspěvků. Nevytěžíte maximum a zpětně možná dojdete k poznání, že ne všechna přerušení plateb za to stály. Třeba když zjistíte, že těžko vyjdete s penězi do konce měsíce a s úložkou na penzi se dá dočasná nouze docela dobře překonat. Třeba se utěšujete, že jednou to nevadí. A ono je tomu překvapivě naopak. Z jednou se stane dvakrát a potřetí jde již o běžnou normu, které navíc uzpůsobíte i své myšlení: Nevystačím do výplaty, bouchnu penzijko, neboť důchod je ještě daleko a třeba se ho ani nedožiju!

Uvedená liknavost vám v budoucnu připraví krušné chvilky. Spoření na důchod není radno podceňovat.