Co dělat v důchodu, aby se z něho nestala past

Spokojení senioři
Zdroj: Pixabay.com

Důchod je skvělá příležitost k tomu, abyste si užili volný čas a věnovali se aktivitám, které vás baví. Přinášíme pár univerzálních tipů.

V penzi budete mít moře volného času. Jeden z největších žroutů času vám v podobě práce odpadne. Co dělat, aby se z důchodu nestala past a noční můra?

Koníčky a záliby

Určtiě se věnujte se koníčkům, které již máte. Konečně na ně máte více času než dosud. Klidně se naučte něco nového k čemu jste během ekonomicky aktivního života nedostali. Třeba zkuste hrát na nový hudební nástroj nebo vyzkoušejte nový sport.

Máte-li rodinu, zaměřte se na vnoučata. Odlehčíte potomkům a vnučky a vnuci si užijí čas s babičkou a dědečkem.

Hlavně aktivně

Volný čas využívejte co nejvíce aktivně. Sedět doma a luštit křížovky nebo se dívat na televizi od rána do večera není zrovna nejlépe strávená doba odpočinku. Vyrážejte na dlouhé procházky. Chůze patří mezi nejlepší možné sporty, nepotřebujete na ni nic speciální, stačí vám běžné oblečení a obuv a alespoň trochu dobré počasí. Fyzicky zdatnější senioři mohou jezdit na kole nebo vyrážet na delší turistické výlety.

Dobrá společnost

Rodina je základ, ale dobří přátelé jsou onou skvělou třešničkou, která by vám ve stáří neměla chybět. Trávit čas s blízkými je pro mnoho lidí v důchodu to nejdůležitější. Scházejte se na kávě, choďte na procházky, hrajte hry, nebo společně cestujte.

Pomáhejte druhým

Věnujte se dobrovolnictví. Nyní máte moře času a penze je skvělý způsob, jak se v důchodu cítit užitečně a smysluplně. Zapojte se do dobrovolnické činnosti v místní organizaci, která je vám blízká.

Cestování

V důchodu máte konečně čas na to, abyste se vydali na cesty, na které jste dřív neměli čas. Navštěvujte exotické země, poznávejte nové kultury, nebo si jen tak odpočiňte na pláži. I v České republice máme mnoho krásných míst, která stojí za to navštívit. Vydejte se na pěší turistiku do hor, navštivte hrady a zámky, nebo se projděte po historických centrech měst.

Vzdělávejte se a učte se

Existuje mnoho kurzů a přednášek, které vás mohou zajímat. Čtení je skvělý způsob, jak se dozvědět něco nového a zároveň si odpočinout.

Zdroj:
Autorský článek