Co dělat, když vás vyhodí z práce?

Zdroj: Pexels.com

Ukončení pracovního poměru je značně stresová situace. Zvláště tehdy, když přijde jako blesk z čistého nebe. Co dělat v této nepříjemné situaci krok za krokem?

V tomto příspěvku se nezabýváme legalitou ukončení pracovního poměru, konec poměru bereme jako fakt. Nezatěžujeme se švejkováním, zda je ukončení poměru platné či ne a jak potrápit zaměstnavatele.

Pro zvládání nečekaných situací je dobré si je představit. Máte-li chvilku čas, promyslete si, co budete dělat v okamžiku, až… Slovo až zaměňte například za vyhazov z práce, zlomení klíče v zámku od bytu nebo rozbití pračky. Překonávání překážek souvisí se schopností se přizpůsobovat a reagovat přiměřeným způsobem na nečekané události.

Při nenadálém a nečekaném rozvázání pracovní poměru zachovejte co nejvíce chladnou hlavu. Braňte se emocím. Zaměřte se na faktický postup.

Máte padáka

Při výpovědi ze strany zaměstnavatele se zajímejte, co bude následovat. Požadujte po svém nadřízeném nebo HR věcný časový plán.

Pohlídejte si odstupné

Peníze dělají pořádek. Pohlídejte si odstupné, proplacení dovolené a dalších benefitů, na které byste měli mít nárok. Nepřemýšlejte, zda si vše zasloužíte, třeba z toho důvodu, že vám zaměstnavatel vyčetl lenost nebo nevýkonnost. Měl si vás ohlídat dříve.

Zaměřte se na to, aby došlo k vyrovnání z pohledu zákoníku práce. Máte-li v organizaci kolektivní dohodu, která je nad rámec zákoníku práce, požadujte plnění podle kolektivní dohody. Zbytečně byste přišli o část peněz, na který máte nárok.

Při případné eskalaci situace se nebojte do věci zapojit svého právního zástupce. V Česku existují právníci, kteří se na vymáhání odstupného po zaměstnavatelích věnují. Stačí se jen porozhlédnout na internetu. Díky právnímu zastoupení snížíte pravděpodobnost chyby ve výši odstupného.

Udělejte si jasno, co dál

Zvládli jste se domluvit se zaměstnavatelem na mechanice ukončení pracovního poměru, odstupném, předání pracovní agendy a techniky, ochranných prostředků apod.? Nyní se věnujte sobě a vaší budoucnosti.

Vaše první kroky by vás měly nasměrovat na Úřad práce. Je zbytečné, abyste měli z pohledu sociálního pojištění prázdné bílé místo. Pár dnů příliš nevadí, ale pár let je už problém.

Mezi jasné plány patří hledání nové práce. To se bude týkat zřejmě většiny lidí. Aktualizujte životopis, porozhlédněte se na pracovních portálech. Pokud jste v předchozí práci byli kratší dobu, připravte si vysvětlení, proč jste v ní skončili. Klidne se zeptejte umělé inteligence, vymyslí vám celou řadu odpovědí včetně argumentace.

Odpočinek?

Pakliže vás nehoní finanční situace a novou práci nepotřebujete opravdu za každou cenu, dopřejte si čas jejím hledáním. Podle dřívějšího výzkumu Ministerstva práce a sociálních věcí trvá nalezení odpovídající práce zhruba čtyři měsíce.

Z oněch čtyř měsíců vyplývá, že si dopřejete odpočinek, aniž byste se museli omezovat při hledání práce. Věnujte se koníčkům, proveďte doma generální úklid nebo se pusťte do odkládané rekonstrukci či modernizace vašeho bytu nebo domu.

Zdroj:
Autorský článek
Ministerstvo práce a sociálních věcí