Smrt blízkého člověka je těžká událost. Z praktického hlediska je nutné po úmrtí osoby provést několik následujících kroků, které jsou obsahem článku.
Smrt blízkého člověka je těžká událost. Z praktického hlediska je nutné po úmrtí osoby provést několik následujících kroků, které jsou obsahem článku.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Po skonu vašeho blízkého se rozběhne celá řada procesů, které částečně vy některé iniciovat přímo musíte a některé můžete. Článek vás provede vším, co je nutné zajistit od úmrtí.
Pamatujte, že v této těžké chvíli nejste sami. Obraťte se na své blízké, přátele, nebo na odbornou pomoc, například na psychologa.
Lékař a pohřební služba
Pakliže k úmrtí došlo u vás doma, je nutné zavolat lékaře. Ten prohlásí osobu za mrtvou a vystaví list o prohlídce zemřelého, respektive ohledací list. Následně poté zavoláte pohřební službu, která zajistí převoz zemřelého, jeho oblečení do rakve a veškeré další náležitosti ohledně pohřbu.
Co musíte udělat po skonu blízkého
- Oznámit úmrtí
- Odevzdat doklady zemřelého
- Ohlásit úmrtí na Úřad práce ČR
- Vyzvednout úmrtní list
- Vyměnit občanský průkaz
- Vrátit přeplatek na důchodu
- Podat daňové přiznání za zemřelého podnikatele
Oznámení úmrtí
Úmrtí je nutné ohlásit na matrice v místě úmrtí. Matrika vám vystaví úmrtní list, který budete potřebovat pro vyřízení dalších záležitostí.
Vyřízení pohřbu
Pohřební služba vám pomůže s výběrem rakve, ale rovněž s organizací pohřbu a s dalšími náležitostmi. Zde je dobré vyjít z přání zemřelého. Minimálně byste měli vědět, zda si zemřelý přál žeh nebo pohřbení do země, případně zda chtěl pohřeb bez nebo se s smutečním obřadem.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
„Poslední rozloučení je možné udělat třeba na stadionu nebo v lese,” řekla Gabriela Sommerové z pohřební služby Sommer. Podle Sommerové nemají lidé tušení o možnostech posledních rozloučení.
Zrušení trvalého bydliště
Trvalé bydliště zemřelého je nutné zrušit na matrice v místě jeho trvalého bydliště.
Dědictví
Pokud zemřelý zanechal majetek, je nutné vyřídit dědické řízení. Dědické řízení probíhá u notáře.
Další záležitosti
V závislosti na situaci je nutné vyřídit i další záležitosti, jako je například odhlášení ze zdravotní pojišťovny, zrušení smluv s dodavateli energií, apod.
Co můžete udělat po skonu blízkého
- Vybrat pohřební službu a vypravit pohřeb
- Pronajmout hrobové místo
- Zažádat o vdovský nebo vdovecký důchod
- Zažádat o sirotčí důchod
- Zažádat o pohřebné
Informace o úmrtí důchodce
Obecně platí, že pozůstalí po zemřelém důchodci nemusí České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) úmrtí hlásit. Úřady se o úmrtí obvykle dozví z matriky a výplatu důchodu automaticky zastaví.
Existují následující výjimky, kdy musíte vyrozumět ČSSZ.
Vyplácení důchodu na cizí účet
Důchod byl vyplácen na účet manžela nebo manželky. V tomto případě má povinnost oznámit úmrtí pozůstalý manžel/manželka. Musí tak učinit do osmi dnů od úmrtí písemně na ČSSZ.
Přebírání důchodu v hotovosti
Důchod byl vyplácen v hotovosti a převzal ho někdo jiný než důchodce. Povinnost oznámit úmrtí a vrátit přeplatek má ten, kdo peníze převzal.
Úmrtí během žádosti o důchod
Důchodce zemřel v době, kdy už požádal o důchod, ale ještě mu ho nebyl přiznán. V tomto případě se do řízení o důchodu zapojí manžel či manželka a vlastní nebo osvojené děti a mají nárok na tzv. doplatek důchodu.
„Mé první jednání na úřadě po pohřbu manžela bylo na správě sociálního zabezpečení, kam jsem se obrátila s žádostí o vdovský důchod. Velmi si cením lidského a citlivého přístupu referentky, které jsem vděčná za bezchybné informace. Všechna má jednání s ní mě přesvědčila o tom, že je velmi profesionální ve svém oboru, ke klientům vlídná a citlivá. Naslouchá jim, dokáže je pochopit a také jim poradit. Z vašeho úřadu jsem odcházela s velmi dobrým pocitem,“ popsala svou zkušenost jedna z klientek České správy sociálního zabezpečení, jejíž dopis ČSSZ publikovala na svém webu.
Pokud si nejste jisti, co dělat, neváhejte kontaktovat ČSSZ. Doporučuje se oznámit úmrtí i v případě, že si tím nejste jisti, abyste se vyhnuli případným komplikacím s přeplatkem.
Zdroj:
Autorský článek