Více než tři miliony lidí v Česku bojuje s chudobou. Z toho dva miliony se ocitají těsně nad hranicí chudoby a milion pod ní.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Informovala o tom Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR) na základě dat z veřejných zdrojů a průzkumů. Situaci zhoršuje rostoucí inflace a ceny, nedostatek dostupného bydlení a nízká úroveň mezd a sociálních dávek.
Česko se propadá do chudoby, kterou ohrožuje zhruba tři milionů lidí.
Chudoba je v České republice vážný problém, který postihuje miliony lidí. Je nutné přijmout komplexní opatření, která pomohou lidem z chudoby uniknout a zajistí jim důstojný život.
Základní fakta o české chudobě
- 2 miliony žijí těsně nad hranicí chudoby;
- 1 milion lidí žije pod hranicí chudoby;
- 1,27 milionu lidí je ohroženo ztrátou bydlení;
- 660 tisíc lidí je v exekuci.
Kdo je chudobou nejvíce postižen
Nejvíce ohrožené skupiny jsou matky samoživitelky, senioři, lidé s nízkým vzděláním a rodiny s dětmi.
Co chudobu způsobuje
Hlavními faktory jsou růst cen a inflace, nedostatek dostupného bydlení, nízké mzdy a sociální dávky, dluhy a nedostupná pomoc ze strany státu.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Existuje mnoho faktorů, které mohou vést k chudobě, ať už individuálních nebo systémových. Mezi individuální faktory patří nízká úroveň vzdělání, špatný zdravotní stav, nezaměstnanost nebo ztráta zaměstnání. Systémové faktory pak zahrnují nerovnost v příjmech, nedostatek dostupného bydlení, nízké mzdy, diskriminaci a nedostatečnou sociální síť.
Chudoba má mnoho negativních dopadů na jednotlivce i na společnost jako celek. Může vést k hladu, podvýživě, zhoršenému zdravotnímu stavu, zanedbání vzdělání, kriminalitě a sociální izolaci. Zároveň představuje značnou ekonomickou zátěž pro stát, protože zvyšuje náklady na sociální pomoc a snižuje daňové příjmy.
Vzdělání a chudoba
Chudoba a vzdělání se vzájemně ovlivňují a vytvářejí tak začarovaný kruh. Je nutné bojovat proti oběma těmto problémům najednou, abychom dosáhli trvalé změny.
„Lidé bez vzdělání mají obvykle nižší mzdy a méně pracovních příležitostí, čímž se zvyšuje riziko chudoby,“ řekl Jan Novotný, analytik finančního serveru 2FP.cz a dodal: „Lidé bez vzdělání jsou náchylnější k nezaměstnanosti a ztrátě zaměstnání, což je vrhá do ještě větší chudoby.“
Vztah mezi chudobou a vzděláním je komplexní a vzájemně se ovlivňující. Na jedné straně chudoba brání lidem v přístupu ke kvalitnímu vzdělání, na druhé straně nedostatek vzdělání zhoršuje chudobu.
Mezigenerační přenos chudoby
Podle analytické společnosti PAQ Research jsou děti z chudých rodin bez vzdělání s větší pravděpodobností upadnou do chudoby i v dospělosti. Pojem se nazývá mezigenerační přenos chudoby.
Boj proti chudobě a snižování nerovnosti v přístupu ke vzdělání jsou klíčové pro budování spravedlivější a prosperující společnosti.
Jak poznat chudobu?
Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR) definuje chudobu hned několika způsoby.
Neschopnost uspokojit základní potřeby
Člověk nemá dostatek příjmů na pokrytí základních životních potřeb, jako je bydlení, hygiena, léky, strava a oblečení pro sebe i děti.
Nedostatek finančních rezerv
Člověk nemá dostatek finančních rezerv, aby si mohl dovolit jednorázový výdaj ve výši deset tisíc kourn. Nebo nemá našetřené tři platy, které by mu pomohly v případě ztráty zaměstnání nebo jiné nenadálé události.
Hladina příjmů
Člověk se nachází pod prahem chudoby, který je definován jako 60 % mediánu příjmů v dané zemi.
Materiálni deprivace
Člověk postrádá základní vybavení domácnosti, jako je pračka, lednička, auto nebo počítač.
Sociální vyloučení
Člověk se ocitá v sociální izolaci a nemá přístup k základním službám a aktivitám společnosti.
Chudoba má mnoho negativních dopadů na jednotlivce i na společnost jako celek. Může vést k hladu, podvýživě, zhoršenému zdravotnímu stavu, zanedbání vzdělání, kriminalitě a sociální izolaci. Zároveň představuje značnou ekonomickou zátěž pro stát, protože zvyšuje náklady na sociální pomoc a snižuje daňové příjmy.
Je důležité si uvědomit, že chudoba nemá univerzální definici a může se projevovat v různých formách. Je nutné komplexně posuzovat situaci každého člověka a zohlednit všechny relevantní faktory.
Zdroj:
Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení
PAQ Research