Češi se vnímají bohatí s příjmem nad 120 tisíc korun měsíčně

Zdroj: Pixabay.com

Abyste byli v Česku považovaní za bohatého člověka, stačí vydělávat měsíčně zhruba čtyřnásobek čisté průměrné mzdy.

Mezinárodní průzkum provedený v roce 2022 v České republice, na Slovensku, v Itálii, Německu a Finsku ukázal, že se vnímání bohatství v Česku od roku 2017 výrazně posunulo.

Bohatství podle Čechů

Pro pocit bohatství si Češi v roce 2022 vyžadují dvakrát vyšší měsíční příjem než před pěti lety. Zatímco v roce 2017 stačilo 50 000 Kč čistého, v roce 2022 se tato hranice posunula na 120 000 Kč čistého měsíčně. vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti Sazka, která si ho nechala v roce 2022 zpracovat.

Částka 120 000 korun byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství čtyřnásobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 000 měsíčně, řekla Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.

Celková hodnota majetku

Představa o celkové hodnotě majetku bohatého člověka se v porovnání s rokem 2017 nezměnila. Pro 60 procent Čechů začíná bohatství na deseti milionech korun, zatímco v ostatních dotazovaných zemích převažuje suma desetkrát vyšší, tedy sto milionů korun. Pro Italy je hranice ještě ambicióznější – desetina z nich si bohatství spojuje se dvěma miliardami korun a více.

Faktory ovlivňující vnímání

Vnímání bohatství ovlivňují různé faktory, jako je výše platu, životní náklady a celková ekonomická situace země. Zajímavé je, že i když se v posledních letech mzdy v České republice zvýšily, vnímání bohatství se posunulo směrem k vyšším hodnotám. To může naznačovat, že lidé vnímají bohatství spíše relativně než absolutně, a porovnávají se s ostatními ve svém okolí.

Příjem nad sto tisíc jako nedostižný sen

Získat měsíčně 120 tisíc korun je pro drtivou většinu Čechů nedostupný sen. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) má příjmy vyšší než sto tisíc korun zhruba jedno procento dospělé populace.

Nejvyšší nominální mzdy jsou v energetice a to 79 221 korun, dále pak v informačních a komunikačních činnostech, kde je průměr 78 503 Kč. Tradičně dobré mzdy jsou v peněžnictví a pojišťovnictví, řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu a dodal: Nejnižší mzdy jsou naopak v sektoru ubytování, stravování a pohostinství s průměrem 24 446 korun.

Uvedená data ČSÚ jsou za první čtvrtletí roku 2023.

Průzkum pro společnost SAZKA provedla agentura Ipsos v roce 2022. Do mezinárodního dotazníkového šetření byly zahrnuty vybrané země, ve kterých se hraje Eurojackpot – Česká republika, Slovensko, Itálie, Finsko a Německo. Z každé země odpovídalo 500 respondentů, muži i ženy ve věku od 18 let.

Zdroj:
Autorský článek
Průzkum společnosti Sazka
Český statistický úřad