Češi se nadechují k dalšímu investování

Mince
Zdroj: Pixabay.com

Češi pomalu opouštějí spoření peněz na běžných účtech a hledají výnosnější alternativy. Alespoň to přináší průzkum Generali Investments z letošního roku.

Přestože rok 2023 přinesl inflační vlnu, která zasáhla 85 procent Čechů, do roku 2024 vstupují s mírným optimismem. Dvě pětiny (40 procent) věří, že se jim v tomto roce podaří hospodařit s financemi lépe než v roce minulém. Obavy z růstu cen energií, které na začátku roku vzrostly, se mírně uklidnily, ale i nadále patří mezi hlavní strašáky. Vládní úsporný balíček pocítilo na vlastní kůži 44 procenta respondentů. Šetření na potravinách a energiích a omezování návštěv restaurací patří i nadále mezi hlavní strategie, jak Češi bojují s rostoucími náklady.

Právě díky důvěře, že rok 2024 bude lepší, začínají Češi a Češky opět ve větší míře uvažovat o investování. Co dělat s penězi poradí krátký přehled.

Zajímavé poznatky z průzkumu:

  • Téměř polovina dospělých Čechů má zkušenosti s investováním.
  • 6 procent investorů do podílových fondů má investici v hodnotě přes 100 000 korun.
  • 37 procent investorů se obává poklesu hodnoty investice i o jednotky procent.
  • Zkušení investoři vnímají medvědí trhy jako příležitost pro nákup akcií za nízké ceny.

„Celkově lze říci, že Češi se stávají stále sofistikovanějšími investory a hledají různé způsoby, jak zhodnotit své peníze. I když spořicí účty a konzervativní produkty stále hrají důležitou roli, roste zájem o akciové trhy, alternativní investice a investování do drahých kovů,“ okomentovala Eva Nachtmannová, redaktorka a investiční analytička finančního serveru 2FP výsledky průzkumu a investiční chuti Čechů.

Spořicí účty

Díky rekordním úrokům v roce 2023 se spořicí účty staly atraktivní volbou pro uchování peněz.

Dluhopisy a akcie

Tradiční investice do akcií a dluhopisů i nadále vedou mezi českými investory, ačkoliv v roce 2024 oproti minulému roku klesl zájem o akcie a dluhopisy.

„Zde vidíme velký potenciál do budoucna. Lidé si již postupně zvykají investovat pravidelně a na dlouhodobé pravidelné bázi dále zvyšovat,“ vysvětluje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR

Nemovitosti

Nemovitosti si drží svou pozici mezi oblíbenými investicemi, a to i přes rostoucí úrokové sazby hypoték. Je pravděpodobné, že s klesajícími úrokovými sazbami se investice do nemovitostí opět stanou atraktivnějšími.

Drahé kovy

Zlato a další drahé kovy zaznamenaly v posledních letech nárůst popularity a tento trend pokračuje i v roce 2024.

Alternativní investice

Mladí investoři se čím dál více zajímají o alternativní investice, jako jsou kryptoměny a ETF.

„Pravdou je, že řada lidí u investic nedokáže „skousnout“ kolísavost. Ta je ale přirozenou daní za dlouhodobě vyšší výnos rizikovějších aktiv oproti peněžnímu trhu,“ řekla Michaela Toperczerová, analytička ČSOB Asset Management.

Průzkum společnosti Generali Investments CEE k obavám Čechů o jejich úspory v důsledku inflace a zdražování cen energií proběhl ve dnech od 31. ledna do 5. února 2024 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj:
Autorský článek
Průzkum Generali Investments CEE
ČSOB Asset Management
AKAT ČR