Češi investují do penzijního spoření jako nikdy předtím

Zdroj: Pixabay.com

Zájem o doplňkové penzijní spoření výrazně roste. Lidé si nejen zvyšují měsíční příspěvky, ale také častěji volí investičnější strategie.

Přes půl milionu lidí si zvýšilo měsíční příspěvek do penzijního spoření. Lidé častěji volí investičnější fondy a ustupují od konzervativního spoření.

Za leden až červenec 2023 přibylo v penzijku 176 tisíc lidí. Za stejné období letošního roku přibylo 184 tisíc lidí, tedy o osm tisíc lidí víc.

„Je třeba vzít v potaz, že už do systému jen velmi málo vstupují lidé nad 60 let, kteří ještě v uplynulých letech tvořili zhruba čtvrtinu všech uzavíraných smluv. Je vidět, že zájem o produkt nejenže po změnách nepoklesl, ale zvýšil se,“ řekl pro finanční server 2FP Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

S koncem státní podpory pro seniory se zvyšuje počet těch, kteří penzijní spoření ukončují. Zvýšila se maximální výše státní podpory a změnily se podmínky pro její získání.

„Nová pravidla pro státní podporu jsou příznivější pro každého, kdo to s investováním na penzi myslí vážně. I když došlo k procentnímu snížení státního příspěvku, absolutně je vyšší než dosud,“ řekla Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Změny v systému a vyšší státní podpora přinášejí své ovoce.

Roste zájem o investice

Češi stále více využívají penzijní spoření jako nástroj pro dlouhodobé investování. Místo konzervativního spoření se obrací k investičním fondům, které nabízejí vyšší potenciál zhodnocení. Tato změna je patrná zejména u mladších generací.

Státní podpora motivuje

Zvýšení státní podpory a změna pravidel pro její získání výrazně ovlivnily chování účastníků. Lidé jsou motivováni odkládat si vyšší částky a tím pádem získat i vyšší státní příspěvek.

Senioři opouštějí systém

S koncem státní podpory pro starobní důchodce se zvyšuje počet těch, kteří penzijní spoření ukončují. Tato skupina lidí tvořila v minulosti významnou část účastníků.

Penzijní spoření není alternativa k bankovním účtům. V době nízkých úrokových sazeb se penzijní spoření jeví jako zajímavá alternativa pro ty, kteří chtějí své peníze zhodnotit. I přes nižší zaručené výnosy nabízí penzijní spoření možnost podílet se na růstu finančních trhů.

Budoucnost penzijního spoření

Změny, které nastaly v letošním roce, ukazují, že penzijní spoření se stává stále populárnějším nástrojem pro zajištění důchodu. Lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu.

Zdroj:
Autorský článek
Asociace penzijních společností ČR

Alena Svobodová