Zájem o doplňkové penzijní spoření výrazně roste. Lidé si nejen zvyšují měsíční příspěvky, ale také častěji volí investičnější strategie.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Přes půl milionu lidí si zvýšilo měsíční příspěvek do penzijního spoření. Lidé častěji volí investičnější fondy a ustupují od konzervativního spoření.
Za leden až červenec 2023 přibylo v penzijku 176 tisíc lidí. Za stejné období letošního roku přibylo 184 tisíc lidí, tedy o osm tisíc lidí víc.
„Je třeba vzít v potaz, že už do systému jen velmi málo vstupují lidé nad 60 let, kteří ještě v uplynulých letech tvořili zhruba čtvrtinu všech uzavíraných smluv. Je vidět, že zájem o produkt nejenže po změnách nepoklesl, ale zvýšil se,“ řekl pro finanční server 2FP Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
S koncem státní podpory pro seniory se zvyšuje počet těch, kteří penzijní spoření ukončují. Zvýšila se maximální výše státní podpory a změnily se podmínky pro její získání.
„Nová pravidla pro státní podporu jsou příznivější pro každého, kdo to s investováním na penzi myslí vážně. I když došlo k procentnímu snížení státního příspěvku, absolutně je vyšší než dosud,“ řekla Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Změny v systému a vyšší státní podpora přinášejí své ovoce.
Roste zájem o investice
Češi stále více využívají penzijní spoření jako nástroj pro dlouhodobé investování. Místo konzervativního spoření se obrací k investičním fondům, které nabízejí vyšší potenciál zhodnocení. Tato změna je patrná zejména u mladších generací.
Státní podpora motivuje
Zvýšení státní podpory a změna pravidel pro její získání výrazně ovlivnily chování účastníků. Lidé jsou motivováni odkládat si vyšší částky a tím pádem získat i vyšší státní příspěvek.
Senioři opouštějí systém
S koncem státní podpory pro starobní důchodce se zvyšuje počet těch, kteří penzijní spoření ukončují. Tato skupina lidí tvořila v minulosti významnou část účastníků.
Penzijní spoření není alternativa k bankovním účtům. V době nízkých úrokových sazeb se penzijní spoření jeví jako zajímavá alternativa pro ty, kteří chtějí své peníze zhodnotit. I přes nižší zaručené výnosy nabízí penzijní spoření možnost podílet se na růstu finančních trhů.
Budoucnost penzijního spoření
Změny, které nastaly v letošním roce, ukazují, že penzijní spoření se stává stále populárnějším nástrojem pro zajištění důchodu. Lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu.
Zdroj:
Autorský článek
Asociace penzijních společností ČR
Alena Svobodová