Investování není sázka. Přesto se sázení k investování hojně přirovnává. Stačí podchytit pár triků a z investování se stane přítel, který pomáhá.
Investování je v dnešní době důležitější než kdy dříve. Důchodový systém je v nejistotě a inflace znehodnocuje úspory. I přes to se mnoho lidí bojí investovat ze strachu ze ztráty peněz.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Je důležité si uvědomit, že i malé investice se v čase zhodnotí. A čím dříve začnete, tím více peněz nashromáždíte.
Nebojte se investovat. Je to nejlepší způsob, jak zajistit svou budoucnost a dosáhnout svých finančních cílů.
Existuje mnoho způsobů, jak investovat, takže si určitě najdete ten, který bude vyhovovat vašim potřebám a toleranci k riziku. Můžete investovat do akcií, dluhopisů, fondů, nemovitostí nebo kryptoměn.
Je důležité si před investováním udělat průzkum a zjistit si co nejvíce informací o daném produktu. Rovněž se obraťte na investičního poradce, který vám pomůže s výběrem vhodné investice.
Přikládáme tipy, jak překonat strach z investování.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
Začněte s malou částkou
Nemusíte hned investovat všechny své úspory. Začněte s menší částkou a postupně ji navyšujte. Pro začátek odkládejte desetinu vašich čistých měsíčních příjmů.
Investujte dlouhodobě
Investice se v čase zhodnocují, takže čím dříve začnete, tím lépe. Dokážete-li odložit peníze sedm nebo deset let, tím lépe pro ně. Čas pracuje pro vás.
Diverzifikujte své portfolio
Neinvestujte všechny své peníze do jednoho produktu. Investujte do různých produktů, abyste snížili riziko. Riziko je jak investiční – sázka na jeden typ aktiva se nedoporučuje, tak institucionální. Dobré je vytvořit si vyvážené portfolio.
„To znamená vytvořit si portfolio, které je diverzifikované a není zaměřené jen třeba na akcie. Pokud se ale díváme na střednědobé a kratší investice, je vždy potřeba portfolio doplnit například o dluhopisy či další složky, jako třeba nemovitostní složku, nebo uchovatele hodnoty, za kterého je považováno třeba zlato,“ potvrzuje Anna Kortusová, investiční analytička platformy Portu.
Vzdělávejte se
Čím více budete vědět o investování, tím méně se budete bát. Existuje mnoho zdrojů, které vám pomohou se vzdělat, například knihy, webové stránky a kurzy. Dobrou volbou je například náš finanční server 2FP.cz, na kterém vychází články o investování pravidelně.
„Je patrné, že jsme se stále nenaučili se investicemi kontinuálně zabývat. A protože se nezajímáme a nevzděláváme, roztáčí se tak bludný kruh nedůvěry. O investice se nezajímáme, proto jim nerozumíme a snadno naletíme podvodníkům. A naše nechuť k investicím se ještě prohloubí,“ upozorňuje Martin Řezáč, předseda Asociace pro kapitálový trh ČR.
Požádejte o pomoc
Nejste-li si jisti jak začít, obraťte se na investičního poradce. Případně zajděte do vaší banky, kde vám i běžný bankovní poradce v začátcích poradí.
Zdroj:
Autorský článek