7 tipů, jak naučit děti správně zacházet s penězi

Zdroj: Pixabay.com

Naučte děti zacházet s penězi. Předáte jim důležitou životní dovednost, která jim pomůže v budoucnu. Přinášíme sedm tipů, jak jim otevřít cestu k vlastní finanční nezávislosti.

Finanční gramotnost je široké téma a děti se s ním seznamují ve škole. Přesto byste jim vy, coby jejich rodiče, měli zajistit i váš pohled. Ve školách se učí podle školského vzdělávacího rámce, přičemž ne každý učitel má finanční gramotnost v malíku. Jde stále o nový pojem, se kterým se mladší i starší sžívají.

1) Povídejte si o penězích

Mluvte s dětmi o penězích. Ideálně od jejich útlého věku. Vysvětlete jim, odkud peníze pocházejí, jak se vydělávají a jak se s nimi zodpovědně zachází. Určitě se vyhněte tématu, kdy jsou peníze pro děti tabu. Umožněte dětem pochopit hodnotu peněz a jejich význam.

2) Buďte příkladem

Děti se učí od vás coby dospělých. Tím, že vás pozorují, tak vás i napodobují. Aby děti zacházely s penězi zodpovědně, jděte jim příkladem. Ukažte jim, jak si děláte domácí rozpočet, jak je vyděláváte a utrácíte. Buďte dobrým příkladem i tehdy, když máte sklony k impulzivním nákupům a zbytečnému utrácení.

3) Kapesné

Kapesné pro děti je dobrý způsob, jak děti pomalu naučit nakládat s vlastními penězi. Určitě jim řekněte, jak mají s penězi v ideálním případě zacházet. Zda utratí veškeré peníze za sladkosti nebo je dají kamarádovi ve škole, je na nich. Pokaždé je však poučte, proč činit tak či onak.

„Je otázkou, zda je vhodné podmiňovat kapesné prospěchem nebo dobrým chováním,“ řekla psycholožka Jana Rákosníková. Podle ní je dobré, když malý nezbeda utratí celé kapesné a nedostane od rodičů žádné další. Je to obvyklá situace. Rodiče musí umět vysvětlit, proč další peníze nedostane a že si na ně musí počkat.

4) Naučte děti investovat

Ve finanční gramotnosti pro děti se často uvádí jako dobrý příklad spoření. Vy se však zaměřte i na investování. Investování může být hra a dítě pochopí tržní principy. Příště se bude na společnosti typu Coca-Cola, Google (potažmo Alphabet), Microsoft nebo Netflix dívat zcela jinak.

U investování a spoření mohou rodiče využít matchingu, způsobem zvyšování původního vkladu, který je oblíbený zvláště u darovacích platforem typu Donio nebo Darujme. Ke každé ušetřené rodině rodič přiloží další, nebo třeba jen padesátník, poměr záleží na rodičích a jejich možnostech. Určitě není dobré matchovat příliš vysoko. Jedna ku jedné je ideální.

„Když našetříš na polovinu Lega, tak ti ho koupím a dostaneš ho k Vánocům,“ nastiňuje psycholog Jeroným Klimeš praktické navyšování úspor dítěte.

5) Důvěra na první místě

Důvěřujte dětem, že budou s penězi zacházet zodpovědně. I když udělají chybu, nenechte se odradit. Místo toho jim pomozte poučit se z ní a příště to udělat lépe.

6) Chyba je kamarád

Děti, stejně jako dospělí, se učí z chyb. I zkušený a zodpovědný dospělý člověk chybuje, natož dítě. Určitě naučte potomka, aby se nebálo chyb a naučte je, jak se chybám vyhnout. A když není zbytí, a chybu udělají, jak se z ní pro příště poučit.

7) Brigáda supluje zaměstnání

Umožněte dětem, aby si smysluplně vydělali peníze. Třeba když sousedovi umyjí auto nebo odklidí sníh z chodníku. Určitě je neplaťte za mytí nádobí nebo vynášení koše. To jsou činnosti, které by měly být automatické.

Sedmero rad, jak osvětlit dětem svět peněz pokrývá základní zákoutí. Téma dětí a peněz je natolik široké, že se k němu zcela jistě časem vrátíme.

Zdroj:
Autorský článek