Spoření na důchod je pro většinu z nás těžký úkol. Ukážeme si sedm hlavních důvodů, proč lidé neodkládají na penzi peníze.
Redakční výběr top článků o důchodech:
» Za rok se malé skupině důchodců zdvojnásobí důchod
» Od července začíná nepochopitelná lotrovina na důchodcích
» Kolik důchodců pobírá důchod vyšší 30 tisíc korun?
» Kolik dostane od státu průměrně důchodce v důchodu?
» Kdy vám sociálka sníží nebo vezme důchod?
Obsah článku
Přiložených sedm důvodů, proč nespoříme na stáří, není všespásných, našlo by se určitě tucet dalších, proč lidé odkládají nebo přímo zavrhují zajištění na penzi.
1. Času hodně
Čas je pro zajištění na stáří klíčový. Mladí lidé ho mají spoustu před sebou. Dobrovolně se vzdávají své životní výhody, kdy mohou odkládat relativně nízkou částku vůči svým čistým příjmům. Rozhodnutí v pozdějším životě je pro ně finančně náročnější.
„Není snažší způsob jak se připravit na důchod než ten, že si založím doplňkové penzijní spoření a začnu spořit nejméně pětisetkorunu měsíčně,“ řekla Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz a dodala: „Pětistovka není všespásná, ale pro mnohé z nás představuje odrazový můstek pro další investice.“
2. Nechci přijít o peníze
Posílat někam peníze je pro některé z nás nepředstavitelným blokem. Obava o ztrátu peněz je natolik veliká, že lidé raději nešetří ani neinvestují, aby netratili.
Doporučujeme k přečtení:
» Nejvyšší důchody pobírají v Praze 6 a na Karvinsku
» Penzijko: Jistota „nuly“ připravuje zbytečně přes dva miliony lidí o výnosy
» Přes 303 tisíc důchodců pobírá důchod nižší než je minimální mzda
3. Investování nerozumíme
V myslích lidí panuje hojně rozšířená představa, že je investování pro bohaté, ale nikoliv pro lidi mající příjmy nižší než je průměr nebo medián.
4. Stát se postará
Další mýtus je, že se o nás postará stát, tak jako se stará nyní. Výhled do důchodového systému spíše znamená, že ač bude stát i nadále vyplácet starobní důchod, jeho výše bude klesat. Pro část populace se stane důchod tak nízkým, že bez dalších peněz horko těžko vyžijí.
Doporučená měsíční úložka vhodná pro investování na stáří je deset procent z čistých příjmů.
5. Z čeho mám šetřit
Výše příjmů je jednou ze zapeklitých otázek pro každého, kdo chce spořit a nemá z čeho. Z nízkých příjmů se zkrátka nic moc ušetřit nedá.
6. Spořím na spořící účet
Odkládáte-li volné peníze na spořící účet, stále nejde o spoření na penzi. Má-li do penze pár let, je to jedna z možností. Pro ostatní, co mají do řádného odchodu do starobního důchodu více než pět let je spořící účet nebo jiný vkladový produkt plýtvání penězi. Úroky pokryjí akorát tak inflaci, ale žádný výnos nevytvoří.
7. Investuji pětistovku měsíčně
Pakliže už lidé investují, tak málo. Odložit měsíčně pětisetkorunu je nedostatečné. Vhodná je desetina z čistých měsíčních příjmů, ale klidně výše.
Zdroj:
Autorský článek