3 zásady pro spoření a vytváření finanční rezervy

Zdroj: Pixabay.com
Máte volné peníze a nevíte co s nimi? Nejjednodušší odpověď, jak s nimi naložit, je jejich odložení stranou. Peníze si odložte stranou. Poradíme vám, jak na to.

Za volné peníze nemusíte nutně kupovat akcie nebo jiné investiční produkty. Stačí, když si je odložíte stranou pro nenadálé okolnosti. A těch je v Česku za poslední roky nespočet. Poradíme vám několik zásad, jak na bezpečné uložení peněz pro jejich budoucí použití.

Finanční rezerva jako číslo 1

Finanční rezerva je pro každého nezbytností. Bez ní jste náchylní pro nenadálé situace. Běžně zmiňovaná rozbitá pračka je pro řadu lidí problém, který nedokáží vyřešit jinak než úvěrem.

Volné peníze na finanční rezervě by vám měly pokrýt alespoň tříměsíční výdaje. Ideálně i více. Dobré je mít peníze dostupné na spořicím účtu, který nemá výpovědní lhůtu. Hravě si je v mžiku převedete na hlavní účet a máte k dispozici.

Spořte, neinvestujte!

Rozdíl mezi spořením a investováním je, že při spoření dosahujete předem pevných výnosů. Zatímco u investování se podílíte na proměnlivé výnosnosti a můžete rovněž utržit ztrátu. Investování je vyšší úroveň zhodnocování vašich peněz.

„Spoření je oproti investování nekomplikovaná záležitost, která nemá tolik proměnných. Stačí se naučit základní pojmy a máte vystaráno,“ komentuje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Proto je důležité si ujasnit, kdy budete potřebovat peníze a v jakém objemu. Pokud nevíte nebo nechcete investovat, je pro vás odložení peněz do vkladových produktů, jako jsou termínované vklady, o dost jednodušší. Stačí jen porovnat úrokové sazby a zvolit vhodné časové období.

Rozhodnutí kam investovat přijde později. Nyní jste své volné peníze zabezpečili proti inflaci. Alespoň tím uchováte jejich hodnotu.

Namíchejte si mix spořicích produktů

Odkládání části peněz na spořicí účet není z dlouhodobého hlediska uspokojující. Zbytečně se tím připravujete o část výnosů, které byste mohli realizovat například z úroků z termínovaných vkladů nebo stavebního spoření.

Spoření není těžké, stačí splnit jen pár výše uvedených podmínek a vše půjde samo. Jen je to běh na dlouhou trať, kterou ne každý zvládne.

Zdroj:
Autorský článek