3 klíčové faktory pro hypotéku

Zdroj: Pixabay.com

Hypoteční úvěr je finančně-matematická skládačka, kdy při vypadnutí jednoho dílku už máte problém. Hypotéka záleží na penězích, buďto je máte nebo máte smůlu.

Než půjdete do banky sjednat hypoteční úvěr, měli byste znát vybraná čísla, bez kterých se při sjednávání hypotéky nepohnete z místa. Důležité jsou vaše příjmy. Bez nich se neobejdete.

Ne úplně platí úměra čím vyšší mzda nebo příjmy z podnikání, tím lepší. Banky sledují i poměr mezi vašimi příjmy a výdaji. Budete-li třít bídu s nouzí a koncem měsíce horko těžko vyjdete, hůře pro vás. Bance zásadně nelžete, jak skvěle vycházíte s penězi. Stejně to po pár splátkách zjistí sama. A vy máte akorát nepříjemný problém a bolest hlavy.

„Bonita klienta, tj. jeho schopnost splácet úvěr dlouhodobě a řádně je pro banku klíčový parametr. Proto nahlíží do úvěrových registrů a klidně i pozdní splátka paušálu na Netflix vás může připravit o hypoteční úvěr,“ komentuje Alena Svobodová, úvěrová analytička finančního serveru 2FP.cz

Klíčové ukazatele pro hypotéku

Prvním faktorem je věk. Banky rozlišují žadatele na dvě skupiny – mladší 36 let a starší 36 let. Pro obě skupiny se banky řídí doporučením České národní banky, jak vysoký může být výše úvěru. Pro mladé do 36 let platí pravidlo 9,5násobku ročních čistých příjmů, pro starší je to 8,5násobek.

Máte-li roční příjem 400 tisíc korun (měsíčně 33 333 korun), získáte maximální výši hypotečního úvěru ve výši 3,8 milionu korun. Starší žadatelé jen 3,4 milionu.

Magická 45

Druhým zásadním číslem je 45 procent. Skoro to vypadá, jako kdyby si centrální bankéři vzali příklad z čísla 42 ze Stopařova průvodce po galaxii. Oněch 45 procent neznamená jen úvěr a úroky, nýbrž i další výdaje spojené s bydlením jako je pojištění, vodné, stočné, plyn, elektřina. Z čistých příjmů 33 333 korun představuje oněch 45 procent částku 14 999,85 koruny. Dobrá zpráva je, že pro hypotéku můžete využít spolužadatele, takže se vaše čisté příjmy díky tomu zvyšují.

Hodnota nemovitosti vůči úvěru

Třetím a posledním ukazatelem je poměr ceny nemovitosti vůči bankovnímu úvěru, který banky označují pod zkratkou LTV (Loan to value). Aktuálně je standardem 80 procent. To znamená, že pokud vámi vysněná nemovitost stojí milion korun, banka vám půjčí maximálně 800 tisíc kroun. Zbylých 20 procent, tj. 200 000 Kč musíte dodat z vlastních zdrojů.

Zdroj:
Autorský článek