3 časté důchodové chyby

Zdroj: Pixabay.com

Vybrali jsme tři časté důchodové chyby, které v současnosti kolují mezi lidmi. Jde často o informace vyvolávající vztek a závist.

Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech kolují značně zkreslené až lživé informace o starobních důchodech.

Já už důchod nedostanu

Lidé narození v generaci Y (1995 až 2010) často opakují, že už starobní důchod nedostanou. Jde o značně mylnou informaci. Pokud se nezruší stávající důchodový systém, což se jen tak nestane, tak starobní důchod získá každý, kdo splní dané podmínky. S ohledem na budoucí počet seniorů pobírající důchod a počet ekonomicky aktivních lidí mohou být důchody nižší, než které pobírají důchodci nyní.

„Mladí lidé jsou vůči svým budoucím důchodům skeptičtější než zbylé generace jako je X nebo Y,“ komentuje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Čím delší dobu máte do odchodu do starobního důchodu, tím déle se můžete připravit třeba důchodovým investováním.

Dlouhodobě nepracující mají vysoký důchod

Často se opakují lživé fámy, že dlouhodobě nepracující nebo příslušníci národnostních menšin dostávají vysoký důchod přes 25 tisíc korun. I v tomto případě jde o lež a dezinformaci.

Vysoký důchod v Česku dostává relativně málo lidí. Již zmíněný starobní důchod vyšší 25 tisíc obdrželo loni 360 tisíc důchodců. Pro jeho získání je zapotřebí mít dostatečně dlouhou dobu vysoký osobní vyměřovací základ.

Na průměrný důchod nedosáhnu

Dalším z hojně rozšířených důchodových mýtů je, že průměrný starobní důchod je pouze pro hrstku vyvolených. Získat průměrný důchod není tak nedosažitelná věc. Na aktuální důchodový průměr 21 tisíc korun se dostane zhruba polovina seniorů.

„Na starobní důchody vyšší 50 tisíc korun v Česku nyní dosáhne zhruba 1500 lidí, průměrný důchod je však dosažitelný pro každého druhého člověka,“ doplňuje Eva Nachtmannová, investiční analytička finančního serveru 2FP.cz.

Zdroj:
Autorský článek